„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”

[su_heading size=”20″]Przemysław Świercz, kapitan Reprezentacji Polski w piłce nożnej Amp Futbolu był głównym gościem warsztatów networkingowych, które odbyły się 24 stycznia w siedzibie Business Centre Club. Zapraszamy na podsumowanie wydarzenia.[/su_heading]

Świat sportu i biznesu w dzisiejszych czasach przenika się dość często. Osoby zarządzające wielkimi korporacjami lub małymi zespołami, szukają odniesień do gier zespołowych, gdzie drużyna musi funkcjonować bardzo często na podobnych zasadach, jak zespół sprzedaży czy obsługi klienta.

Dlatego tematem naszych ostatnich warsztatów były analogie w zarządzaniu zespołami w sporcie i w biznesie. Głównym gościem wydarzenia był Przemysław Świercz, kapitan Reprezentacji Polski w piłce nożnej Amp Futbolu oraz trener w Pasja – Grupa Dobrych Trenerów. W drugiej części warsztatów odbyła się debata, w której do Pana Przemysława dołączył Jarosław Helman, Dyrektor projektu strategicznego w PZU. Wydarzenie poprowadził Krzysztof Wilma, ekspert oraz sędzia PNSA.

Program wydarzenia

 

Didier Deschamps, trener Reprezentacji Francji w piłce nożnej, która na ostatnich Mistrzostwach Świata zdobyła złoty medal, tak dziś określa pracę z podwładnymi, jakże różniącymi się od piłkarzy, którzy grali w piłkę razem z nim 20 lat temu:

[su_quote cite=”powiedział Didier Deschamps dla tygodnika 'France Football’.”]W czym muszę się jeszcze poprawić? W psychologii i zarządzaniu ludźmi. Podczas mundialu, kiedy miałem trochę wolnego czasu, czytałem książkę „Choose the Life You Want” (napisaną przez Tal Ben-Shahara, przyp. autor). Zanim wybiegamy na boisko, opracowujemy taktykę i przyjmujemy rolę trenera albo piłkarza, ale wciąż jesteśmy ludźmi. Relacje międzyludzkie są dziś zdecydowanie istotniejsze, niż w futbolu lat 90-tych. Od nich wszystko się zaczyna.

(…) Nie mogę kopiować i wklejać metod moich trenerów. Mamy teraz inny kontekst, inne pokolenie, inne zainteresowania piłkarzy. Oni są połączeni (technologicznie) ze światem. My byliśmy grupą ludzi odłączonych, żyjących w enklawie, wyłączonych. Dziś dzięki internetowi zawodnicy funkcjonują w społeczeństwie. Wiedzą co się o nich mówi, co pisze, mają to na wyciągnięcie dłoni. My byliśmy odcięci. Metody z lat 90-tych już nie działają. Najważniejsza misja trenera polega na dostosowaniu się. O to właśnie chodzi – dostosować się.

(…) Jeśli chcesz być dziś dobrym trenerem, musisz słuchać swoich piłkarzy. Pozwól im mówić głośno, niech się wypowiedzą! Niech poczują, że nie są tylko wykonawcami rozkazów. Ja chcę mieć mądrą i inteligentną drużynę, a nie grupę, która tylko wykonuje polecenia.[/su_quote]

 

Jak obserwacje ze świata sportu przekładają się na wyniki w biznesie? O tym m.in. opowiedział Przemysław Świercz, który w 2009 roku w wyniku wypadku motocyklowego stracił część prawej nogi. Przed wypadkiem był m.in. instruktorem pływania oraz fanem podróży na jednośladach. Po feralnej wycieczce do Norwegii, musiał zmienić całe swoje życie i podporządkować je nowym celom. Dziś twierdzi, że nie cofnąłby czasu, gdyż te doświadczenie otworzyło przed nim nowe możliwości i pozwoliło doświadczyć życia w inny sposób. Stał się kapitanem Reprezentacji Polski w piłce nożnej, drużyny która na ostatnich Mistrzostwach Świata w Amp Futbolu zajęła 7 miejsce. Celem był medal, ale jak sam mówi:

[su_quote]…nie używamy słowa porażka. Zamiast tego wolimy mówić „doświadczenie”. Niby znaczy to samo, ale buduje w podświadomości inne nastawienie. Nastawienie uczenia się i stawania się lepszym człowiekiem i zawodnikiem.[/su_quote] [su_quote cite=”dodał.”]Był taki czas w naszym zespole, że nie każdy z nas wiedział jaką rolę ma pełnić. Być może brakowało świadomości, może brakowało odpowiedzialności, a może zawodnicy patrzyli w różne strony. Każda z oddzielnych części jest super, ale jeśli nie są połączone, to nic z tego dobrego nie wyjdzie. Zespół ma być monolitem, skałą. [/su_quote]

 

Przemysław Świercz, „Pasja. Grupa Dobrych Trenerów”

 

Podobnie rzecz ma się w branży sprzedażowej i obsługi klienta, gdzie bardzo często wynik całego zespołu rozkłada się miarodajnie na wszystkie jednostki. Kto zatem w zespole sprzedażowym jest najważniejszy? Lider? Dyrektor? Czy może poszczególni kierownicy mniejszych zespołów?

[su_quote cite=”dodał Przemysław Świercz.”]Jesteś tak mocny, jak Twoje najsłabsze ogniwo. Jeśli chociaż jeden zawodnik nie jest przygotowany, skoncentrowany na 100%, to cały zespół również nie jest… Jeśli poszczególne części są dobrze połączone, to rower dojedzie do mety, a zespół zacznie spełniać swoje marzenia.[/su_quote]

 

Przemysław Świercz o analogiach świata biznesu i sportu

 

Co zatem możemy z powodzeniem kopiować z gier zespołowych, a w szczególności z drużyny złożonej z osób po amputacjach kończyn?

[su_quote]Ten zespół to wspaniała grupa ludzi, która pomimo różnic wieku, charakteru, przeszłości, jest połączona jedną pasją – miłością do sportu. Mamy jeden wspólny cel, Amp futbol to ludzie, którzy patrzą w jednym kierunku. To zespół zawodników, trenerów, działaczy, sponsorów oraz kibiców, który chce walczyć i wygrywać. Bardzo ważne w naszym zespole są pewne zasady i zwyczaje budujące jedność w drużynie: wspólnie jemy posiłki, podczas których nie używamy telefonów, wspólne wychodzimy na murawę, wspólnie przeprowadzamy odprawy przedmeczowe. [/su_quote]

 

Przemysław Świercz

 

W drugiej części debaty, mieliśmy okazję posłuchać interakcji prowadzącego Krzysztofa Wilmy oraz gości: Przemysława Świercza i Jarosława Helmana z uczestnikami warsztatów. Jak motywować zespół, który jest zróżnicowany? Jak utrzymać liderów i gwiazdy w zespole? Te oraz inne zagadnienia były poruszane podczas debaty.

Co o roli Lidera, sądzi kapitan Reprezentacji Polski?

[su_quote]Bycie kapitanem reprezentacji to dla mnie ogromny zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność, ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że wielu chłopaków (z drużyny) siłą rzeczy patrzy na mnie. Jeżeli zobaczą, że ja sobie odpuszczę, to oni również sobie odpuszczą. Odpowiedzialność za ten zespół nie pozwala mi sobie na to pozwolić.[/su_quote]

 

Prowadzący debatę Krzysztof Wilma oraz goście: Przemysław Świercz, Jarosław Helman

 

Funkcjonowanie w biznesie również często niesie ze sobą sytuacje kryzysowe, momenty zwątpienia, dni w których zrezygnowanie potrafi odebrać chęci do wzmożonego wysiłku. Jak zatem funkcjonować w obliczu nowych wyzwań?

[su_quote cite=”dodał na koniec Przemysław Świercz.”]Bardzo ważna jest dla mnie chęć rozwoju, chęć bycia lepszym, niż się było wczoraj. Gdy czasami nie chce się już biegać o kulach, bądź zrobić kolejny trening, wtedy właśnie takie myśli się pojawiają: wstań, zrób ten pierwszy krok, a po chwili przyjdzie zadowolenie, że jednak nie poddałeś się. Wyobrażenie sobie tego uczucia satysfakcji z wykonania ciężkiej pracy jest najlepszym motywatorem dla mnie[/su_quote]

Warsztaty zakończyła prezentacja filmu, w którym udział wzięli znani polscy sportowcy:

 

 

Zapraszamy do śledzenia naszej strony na Facebooku, gdzie będziemy umieszczać najnowsze informacje o następnych wydarzeniach w ramach Polish National Academy.